Vyplatí se ptákům ještě migrovat?

RNDr. Vojtěch Kubelka, Ph.D. z Centra polární ekologie a katedry zoologie PřF JU obdržel prestižní výzkumný grant GAČR Junior Star s názvem „Migrace zvířat v měnícím se světě – Přesuny za reprodukcí do vyšších zeměpisných šířek: stále výhodná strategie nebo maladaptivní chování?“

Migrující živočichové během svých životních poutí čelí řadě nesnází a bohužel řada druhů celosvětově ubývá. Vyplatí se však vůbec ještě ptákům migrace za rozmnožováním v aktuálně se rychle měnícím světě?
Tuto zásadní otázku si klade tým Vojtěcha Kubelky z Přírodovědecké fakulty Jihočeské Univerzity, který bude od roku 2023 v rámci prestižního Junior Star GAČR grantu společně se spolupracovníky studovat výhody a nevýhody ptačí migrace na 16 lokalitách podél rozsáhlého latitudinálního gradientu od Arktidy až po Patagonii.
Vhodnou modelovou skupinou budou bahňáci, například čejky nebo kulíci s variabilními migračními strategiemi. Projekt bude vhodně kombinovat experimentální, observační a komparativní přístupy a pomůže mimo jiné objasnit vliv aktuálních enviromentálních změn na výhodnost migračního chování, reprodukční úspěšnost, mezidruhové interakce nebo globální populační dynamiku studovaných druhů. Výsledky výzkumu budou uplatněny v praktické ochraně migrujících ptáků a jejich prostředí.

bahnaci