Grantové a stipendijní programy pro česko-bavorskou spolupráci VŠ v roce 2024

" src="cid:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." alt="image001.png" class="Apple-web-attachment Singleton" style="width: 3.3541in; height: 0.5208in; opacity: 1;">

 

 

Grüß Gott - dobrý den,

 

rádi bychom vás informovali o letošních stipendijních a grantových programech Česko-bavorské vysokoškolské agentury. Prosíme předejte následující informace potenciálním zájemcům z řad studentů, pedagogů, vědeckých pracovníků a vedení VŠ, děkujeme.

 

 

Stipendijní programy na rok 2024:

 

- stipendia na kurzy němčiny a odborné letní školy v Bavorsku,

 

- stipendia na kurzy češtiny a odborné letní školy v ČR,

- stipendia na studijní a výzkumné pobyty v ČR,

- stipendia na stáže v ČR.

Více informací viz www.btha.cz v rubrice "Stipendia".

 

 

Grantové programy na rok 2024:

 

- "Bilaterale Sommer-/Winterschulen 2024" - program podpory pro společné letní/zimní školy s účastí studentů z obou zemí (žádost podává bavorská VŠ)  

 

- "Bayerisch-tschechische akademische Projekte 2024" - program podpory česko-bavorských akademických projektů, jako jsou např. konference, workshopy, krátkodobé výzkumné projekty nebo příprava větších mezinárodních projektů (žádost podává bavorská VŠ)  

 

- "Mobilitätsbeihilfen Tschechien 2024" - příspěvky na studijní, přednáškové a vědecké pobyty v Bavorsku, resp. v České republice (žádost podává bavorská VŠ)  

 

Více informací na www.btha.cz v rubrice "Granty".  

 

Průběžné hodnocení programu ERC CZ

Veřejná soutěž na projekty programu ERC CZ byla vyhlášena šestkrát, v rámci programu bylo podpořeno 30 projektů základního výzkumu. Nejvyšší zastoupení v zaměření projektů mají biologické vědy, chemie a matematika. Hlavním přínosem programu je dosažení řady původních poznatků, které jsou prezentované v mezinárodní vědecké komunitě ve formě konferenčních příspěvků a především článků v odborných časopisech. Přímý ekonomický přínos lze spatřovat ve výchově mladých vědeckých a technických pracovníků na špičkové světové úrovni.

Porovnáním programu ERC CZ s typově nebližšími programy GA ČR Juniorní granty a Grantové projekty excelence v základním výzkumu EXPRO, je z hlediska různých parametrů hodnocení programu ERC CZ konkurenceschopný. Je plně srovnatelný s programem EXPRO, jehož cílem je podporovat výzkumné týmy vedené špičkovou mezinárodně uznávanou vědeckou osobností nebo mladým vědeckým pracovníkem s potenciálem pro excelenci. Výsledky programu ERC CZ mají mezi porovnávanými programy nejvyšší citační ohlas a průměrný percentil.

Program ERC CZ má za cíl zapojení konkrétních českých výzkumných pracovišť do evropského (mezinárodního) výzkumného prostoru. Prokázání a měření spoluprací probíhá za pomocí zahraničních vědců při řešení projektů ERC CZ a jejich spoluautorstvím na výsledcích. Nejvíce má USA – 70 spoluprací a Německo – 67 spoluprací.

Vzhledem k multidisciplinaritě projektů mají řešitelské týmy různý počet pracovníků s totožnou strukturou. Sestavení týmů je ze seniorních a juniorních výzkumníků. Průměrně se do jednoho projektu zapojilo 7 juniorních pracovníků nebo studentů. Vzhledem k podpořeným projektům je to cca 200 mladých vědeckých sil. Program jednoznačně přispěl k rozvoji lidských zdrojů ve výzkumu.

Zájem o získání grantu ERC v rámci české vědecké komunity narůstá. Roste počet podávaných projektů a jejich kvalita. Ve srovnání roste rychleji kvalita projektů měřená počtem úspěšně hodnocených projektů než počet podaných projektů.

Program ERC CZ stimuluje vědce k podávání projektů motivačním nástrojem v podobě povinnosti řešitele nejpozději do dvou let od zahájení financování projektu z národních zdrojů podat přiměřeně upravený návrh projektu do výzvy ERC. Tímto motivačním nástrojem zvyšuje kvalitu a počet podávaných návrhů projektů. Česká republika stále zaostává v porovnání s ostatními státy.

Motivační účinek a finanční podpora poskytovaná v rámci programu ERC CZ se ukazuje jako velmi účinná a přínosná. Program umožňuje rozvoj některých metod a technik, které byly finančně náročnější a v rámci standardních projektů by nemohly být implementovány.

MSCA Postdoctoral Fellowship 2023

Postdoktorandská stipendia MSCA zvyšují tvůrčí a inovativní potenciál výzkumných pracovníků, kteří mají doktorát a chtějí získat nové dovednosti prostřednictvím pokročilého školení, mezinárodní, mezioborové a meziodvětvové mobility. Nejbližší uzávěrka je 13. září 2023 17:00. Uzávěrka JU je 5. září 2023 12:00 V případě Vašeho zájmu, kontaktujte prosím projektovou podporu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Výzva OP TAK TREND - spolupráce VO vs MSP a VP

Byla vyhlášena nová výzva: Program TREND podporující výzkum a vývoj nových produktů, výrobních postupů a služeb, díky kterému se firmy prosadí na nových (zejména zahraničních) trzích. Podprogram Technologičtí lídři je určen pro podniky nebo výzkumné organizace (pokud budou spolupracovat s podnikem) z celé ČR včetně Prahy, které již mají zkušenosti s výzkumem či vývojem. Příjem žádostí je od 6.4. 2023 do 24.5.2023. V případě zájmu prosím kontaktujte projektové oddělení.

EIC Transition Open Call

EIC Transition Open je systém financování pro projekty v jakékoli oblasti vědy, technologie nebo aplikace, stejně jako financování zaměřené na výzvy ve specifických strategických oblastech. Deadline je 12. dubna 2023 a 27. září 2023. V případě zájmu prosím kontaktujte projektové oddělení.

AKTION Česká republika a Rakouská republika

Tento program je zaměřen na kooperaci v oblasti vědy a výzkumu a podporu akademické výměny mezi univerzitami a dalšími vysokými školami obou zemí. V případě zájmu prosím kontaktujte projektové oddělení.

Více informací naleznete zde: https://www.msmt.cz/mezinarodni-vztahy/aktion

Deadline:

a) od 15. 3. 2023 do 15. 4. 2023 na období realizace projektů od 1. 7. do 31. 12. 2023;

b) od 15. 8. 2023 do 15. 9. 2023 na období realizace projektů od 15. 10. do 31. 12. 2023

Demonstration of climate resilience solutions in support of the implementation of the Adaptation to Climate Change Mission

HORIZON-MISS-CLIMA-01: Testing and demonstrating transformative solutions to build resilience towards health risks caused by the effects of climate change. The deadline is Wed 20 September 2023 17:00. Please inform the Project Support about your intention to apply.

Demonstration of climate mitigation and resilience solutions in support of the implementation of the Adaptation to Climate Change, Restore our Ocean and Waters by 2030 and A Soil Deal for Europe Missions

HORIZON-MISS-2023-CLIMA-OCEAN-SOIL-01: Mission Climate adaptation, Mission Ocean & waters and Mission Soil Deal for Europe – Joint demonstration of an integrated approach to increasing landscape water retention capacity at regional scale. The deadline is 20 September 2023 17:00. Please inform the Projekt Support about your intention to apply.

Péče o významné části přírody a krajiny - Operační program Životního prostředí

Byla vyhlášena nová výzva Péče o významné části přírody a krajiny. Výzva je zaměřena na posilování ochrany a zachování přírody, bioloigické rozmanitosti a zelené infrastruktury. Deadline je do 30. června 2023. V případě zájmu prosím kontaktujte projektové oddělení.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0