Šumava známá i neznámá: Senioři objevovali krásy přírody s Univerzitou třetího věku

Šumava – kraj rozlehlých lesů, údolí a tajemných jezer. Známá, a přesto stále plná překvapení. Právě tuto jedinečnou oblast měli možnost znovuobjevit účastníci kurzu Univerzity třetího věku na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.
Pod vedením odborníků z Katedry biologie ekosystémů se třicet seniorů ponořilo do fascinujícího světa šumavské přírody. V rámci sedmidílného cyklu přednášek se seznámili s historií regionu, jeho květenou, jezery, lesy, mokřady i rašeliništi. Nechyběla ani diskuse o „nejznámějším obyvateli“ Šumavy – kůrovci – a jeho vlivu na místní ekosystémy.
Teoretické poznatky byly doplněny dvěma terénními exkurzemi. První vedla napříč soumarským rašeliništěm, kde účastníci obdivovali pestrá rostlinná společenstva, revitalizované louky a obnovené vodní toky v nivě Vltavy.
Druhá exkurze zamířila do okolí zaniklé osady Hůrka u Prášil. Hlavním cílem bylo jezero Laka – první z šumavských jezer, kde byl v roce 2019 zaznamenán návrat pstruhů. Účastníci procházeli horskými smrčinami a porovnávali místa s různými přístupy k obnově lesa. Nechyběla ani botanická pozorování a jako nečekaný bonus – komentovaná prohlídka zrekonstruované kaple na Staré Hůrce.
Kurz „Šumava známá a přece neznámá“ nabídl seniorům nejen nové poznatky, ale i inspiraci a hlubší propojení s přírodou. A právě to je cílem Univerzity třetího věku – otevírat nové obzory v každém věku.