• Fakulta
  • Aktuálně

Dvě nové knihy profesorů Novotného a Zrzavého: Jak to chodí u opic, Ohniště v obýváku

Nakladatelství Dokořán právě vydalo dvě knihy krátkých textů pracovníků katedry zoologie naší fakulty, Vojtěcha Novotného a Jana Zrzavého, které původně vycházely jako sloupky v Hospodářských a posléze Lidových novinách. V knize Jak to chodí u opic najdete texty z let 2007-2015, kniha Ohniště v obýváku na ni navazuje sloupky z období 2016-2023. Z pravidelného střídání chronologicky řazených textů, jejichž společné vydání původně nikomu nepřišlo na mysl, vznikl jakýsi neplánovaný dialog nad vědeckými i politickými podivnostmi uplynulého téměř dvacetiletí. Texty vycházejí v původní podobě i v případě, že různým dobovým narážkám už nerozumějí ani autoři, i v případě že by se dnes snad mohlo zdát, že snad někdy v něčem kdysi neměli pravdu. Zkušenost totiž praví, že na jejich slova nakonec vždycky dojde.

Nakladatelské anotace:

V knize Jak to chodí u opic evoluční biolog Jan Zrzavý a tropický ekolog Vojtěch Novotný laskavě komentují, vysvětlují a leckdy i trochu znevažují novinky i věčné pravdy ve společnosti a vědě od Česka po Tichomoří. Najdeme zde tančícího prezidenta či chválu předsudků, dozvíme se, jak kouzlení škodí zdraví nebo co je to pošuk index. Zrzavý a Novotný neváhají provokovat a narušovat zaběhlé představy a berou si na mušku nejrůznější myšlenkové zkratky i kulturní stereotypy. Jejich eseje jsou víc než jen o biologii; jsou o našem chování a společnosti, ve které žijeme.

Ohniště v obýváku představuje soubor textů dvou známých biologů, Vojtěcha Novotného a Jana Zrzavého, v nichž s humorem sobě vlastním komentují aktuální dění ve vědě i společnosti. Dávají nám nahlédnout do praktického provozu vědeckého bádání, utahují si ze svých kolegů, boří mnohé zakořeněné mýty a posmívají se dogmatikům všech názorových proudů. Najdeme zde jeřábníka v pralese či válku sluníček, dozvíme se, jak neandertálci ovlivnili naši lásku k tabáku nebo proč máme slabost pro apokalyptická proroctví. Novotného a Zrzavého eseje jsou víc než jen o biologii; jsou o našem chování a společnosti, ve které žijeme.