• Fakulta
  • Aktuálně

Seminář o mokřadech k příležitosti životního jubilea Jana "Honyho" Květa

Úvodní snímek: Stanislav Vaněk, Vesmír

Jan "Hony" Květ, mezinárodně uznávaný vědec zabývající se funkcí a ochranou mokřadních ekosystémů, oslavil v letošním roce 90. narozeniny. K této příležitosti pořádají katedry biologie ekosystémů a experimentální biologie rostlin PřF a Katedra biologických disciplín FZT společný seminář "Úloha mokřadů v krajině".

Na programu semináře jsou dvě přednášky a promítání snímku Voda ztracená a vrácená. Více informací viz leták níže.

Hony Květ své výsledky publikoval v uznávaných mezinárodních časopisech, syntézu výsledků mokřadního výzkumu shrnul do knih, ať už jako autor nebo editor. Za celosvětový přínos k výzkumu mokřadů získal mnohá národní i mezinárodní ocenění a vyznamenání, mj. cenu vědecké společnosti Society of Wetland Scientists (2001, s Dr. Dykyjovou) a cenu Ramsarské úmluvy o mokřadech (v r. 2008). V roce 2002 byl zvolen do České učené společnosti. Vedle vědeckého výzkumu se věnoval a dosud věnuje pedagogické i společenské činnosti. Po revoluci aktivně vstoupil do politiky, kde se jako poslanec zasloužil o tvorbu zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve své době měl opravdu progresivní podobu. Po ukončení svého poslaneckého mandátu se věnoval komunální politice. Významnou měrou se podílel na založení a rozvoji Biologické, později Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Více o Honyho rozmanitém životě a nejen vědecké kariéře se dozvíte z rozhovoru, který vyšel v časopise Živa. Přečíst jej můžete ZDE.

hony_seminar_23