• Fakulta
  • Aktuálně

Začala letní archeobotanická škola v makedonském Ochridu

Studenti a pracovníci Jihočeské univerzity ve spolupráci s Národním archeologickým muzeem ve Skopje (Severní Makedonie) a s Ústavem pro klasickou archeologii FF UK Praha zahájili tento týden na jihu Evropy letní školu archeobotaniky, která se od roku 2019 už tradičně odehrává u nádherného Ochridského jezera. Letošní běh letní školy, který pořádá Přírodovědecká fakulta ve spolupráci s Archeologickým ústavem FF JČU, je zaměřen především na získání rostlinných makrozbytků z výšinného sídliště z doby bronzové a počátku doby železné. Specializovaní studenti oborů botanika a archeologie tu pod vedením zkušených jihočeských a makedonských lektorů získávají znalosti o zemědělství na sklonku pravěku, kdy se oblast Ochridu radikálně proměnila v důsledku silného zemětřesení, na jehož objevu měli jihočeští odborníci významný podíl. Souběžně s archeobotanickou školou v oblasti provádějí výzkumné vrty pracovníci České geologické služby a Přírodovědecké fakulty UK Praha. Díky letním školám již oba týmy publikovali několik významných mezinárodních publikací. Škola potrvá do začátku září.

Foto J. Beneš a Julia Salova