Katedra biologie ekosystémů spolupořádala Den Země v Písku

Den Země byl příležitostí pro uspořádání mnoha akcí pro veřejnost, z nichž některé proběhly i za přispění naší fakulty. Jednou z nich byl festival Den Země v Písku 2023 pořádaný spolkem Aktivní Písek ve spolupráci s městem Písek. Organizátoři připravili bohatý program včetně vzdělávacího program pro žáky ZŠ a širokou veřejnost na téma "Půda nás baví", který zaštítily Ústav půdní biologie a biochemie Biologického centra AV ČR a naše Katedra biologie ekosystémů. Písečáci se tak na Alšově náměstí mohli seznámit s některými obyvateli půdy a nahlédnout do jejich světa nejen mikroskopem nebo například přístrojem na měření půdní respirace.

Půdaři z KBE připravili pro návštěvníky dvě zastavení. U prvního se zvídavci mohli dozvědět, jak široké spektrum organismů půdu obývá, čím jsou zajímaví a důležití a tedy proč je vlastně studovat. Druhý stánek se věnoval obnově šumavských rašelinišť, kterými se KBE dlouhodobě zabývá. Expozice mj. nabídla možnost si osahat rašelinu z nenarušeného i degradovaného rašeliniště, případně "potěžkat" množství vody, které je hrst rašeliny schopná zadržet. "Rašelináři" ještě přizvali spolupracovníky z Národního parku Šumava, se kterými v rámci projektu LIFE for MIRES sledují vývoj původně odvodněných rašelinišť po jejich revitalizaci. Kolemjdoucí tak mohli vedle "ponoření" pod povrch půdy hned vedle nahlédnout na tuto tematiku z vyšší perspektivy u interaktivního modelu povodí, který pomáhá pochopit, jak moc jsme v historii změnili vodní režim naší krajiny a jaké z toho plynou následky nejen pro půdu. Venkovní program doplnily přednášky o revitalizacích rašelinišť v písecké knihovně.

Půdaři z KBE děkují organizátorům festivalu a kolegům z ÚPBB za pozvání a spolupráci.

Foto: KBE a Markéta Kubátová (BC AV ČR)