Katedra zoologie

Acheozoologie

Zabýváme se vztahy člověka a zvířat v minulosti, a to na základě studia souborů zvířecích kostí, zubů a jejich fragmentů objevených při archeologických výzkumech prováděných převážně na území České republiky. Rozmanitost těchto vztahů je široká, počínaje odlišnostmi v lovu a chovu zvířat v různých obdobích naší historie, přes jejich symbolický a sociální význam, po otázky související s domestikací některých z nich. Našimi hlavními tématy jsou počátky zemědělství ve střední Evropě, rekonstrukce zemědělské produkce a výživových strategií od mezolitu po raný novověk nebo rozšíření některých druhů obratlovců (především savců) na našem území v minulosti. Pro potřeby studia osteologických nálezů disponujeme srovnávací sbírkou koster, kterou průběžně rozšiřujeme. Zároveň vytváříme databázi prozkoumaných nalezišť na našem území s cílem sjednotit a zprostředkovat již publikované výsledky archeozoologických analýz (projekt ELIXIR CZ; MEYS Grant: LM2015047).

  • Ing. Lenka Kovačíková, PhD.
    vedoucí

  • +420 389 036 309

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Spolupracující instituce:

Vybrané postery:

Odkazy:

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0