
NMgr. studijní program Fyziologie a buněčná biologie rostlin
O programu
Rostliny jsou všude kolem nás. Bez nich si nedokážeme život na Zemi představit. Jsou nezbytným zdrojem kyslíku, který dýcháme a živin, které jíme. Uvědomění si, že bez rostlin v dobré kondici to nejde, se, mimo jiné, explicitně projevilo, když Organizace Spojených Národů vyhlásila rok 2020 „Mezinárodním rokem zdraví rostlin“. Je tedy žádoucí rostlinám co nejvíce porozumět.
Cílem tohoto magisterského programu je seznámit vás (studenty) s aktuálním stavem poznání fyziologie a buněčné biologie rostlin a současně vás připravit na samostatnou odbornou činnost v různých oborech rostlinné biologie. Absolvujete teoretické a praktické kurzy nezbytné pro uplatnění v moderním biologickém výzkumu, ať už základním či aplikovaném, včetně rostlinných biotechnologií. V rámci práce v laboratoři získáte manuální zkušenosti s moderními technikami výzkumu v oblastech experimentální biologie rostlin, které jsou v drtivé většině uplatnitelné i v jiných oblastech výzkumu (např. živočichů či mikrobů). V případě, že projevíte zájem v průběhu magisterského studia vyjet na zahraniční stáž, získáte od nás maximální podporu ať již administrativní, tak i díky našim zahraničním kontaktům a zkušenostem s pobyty v zahraničí.
Očekáváme, že od nás odejdete vybaveni solidními znalostmi o procesech probíhajících v rostlinách od úrovně buňky po celý organismus až po interakce mezi rostlinami a ostatními organismy, o jejich proměnlivosti prostorové i časové včetně vývoje jedince i evoluce procesů a struktur. Vědomosti o rostlinách byste měli být schopni dát do souvislostí i s organismy patřícími do jiných taxonomických říší.
Bližší informace naleznete také na webových stránkách katedry.
Informace o studiu
Povinné předměty
- Fyziologie rostlin
- Biologie rostlinné buňky
- Fyziologická ekologie rostlin
- Fotosyntéza
- Evoluce a fylogeneze rostlin
- Imunita rostlin
- Anatomie a morfologie rostlin
- Zadání magisterské diplomové práce
- Magisterská diplomová práce
- Seminář magisterských oborů
- Magisterská zkouška z angličtiny
Povinně volitelné předměty typu A
- Stabilní izotopy v biologii
- Elektronová mikroskopie pro biology
- Genové inženýrství rostlin
- Vývojová biologie
- Vybrané kapitoly z evoluce rostlin
- Fytopatologie
- Fyzika pro biology
- Biostatistika
- Fytohormony, růst a vývoj rostlin I.
- Bioenergetika
- Populační ekologie
Povinně volitelné předměty typu B
- Genetika v ochraně přírody
- Botanika vyšších rostlin M
- Ochrana přírody
- Epigenetika a regulace genové exprese
- Úvod do funkční ekologie
- Pokročilé metody molekulární biologie
- Evoluční genomika
- Met. mol. biol. v rostl. ekol. a system.
- Metody studia kořenových systémů
- Biotechnologie řas a sinic
- Plant-Animal Interactions
- Science Communication
Student je povinen v průběhu NMgr získat 90 kreditů z povinných (62 kreditů) a povinně volitelných (28 kreditů), což představuje 75 % kreditů z celkového počtu kreditů nutných pro absolvování magisterského programu.
Tvorba diplomové práce vám umožní posunout hranice lidského poznání „o životě rostlin“ zas o kousek dál, přičemž si osvojíte kritické myšlení při práci se získanými daty a jejich správné a efektivní prezentování. V rámci studia magisterského programu nabízíme možnost těsné spolupráce se „spřátelenými“ ústavy akademie věd (např. Ústav molekulární biologie rostlin na Biologickém centru; Algatech – Mikrobiologický ústav Třeboň).
Příklady obhájených prací:
- Vliv atmosférické koncentrace CO2 na vývoj průduchů
- Vhled do interakcí Papaver somniferum s fytopatogenní houbou Helminthosporium papaveris a s fytopatogenní bakterií Xanthomonas papavericola
- Vývoj průduchů: vliv spektrálního složení, ozářenosti a koncentrace CO2 uvnitř listu
- Transport oxidu uhličitého listem hypostomatických rostlin
- Vliv aktivované imunity na denní bilanci uhlíku v rostlinách Arabidopsis thaliana a Papver somniferum
- Vliv živin na růst komerčních a přírodních genotypů chrastice rákosovité (Phalaris arundinacea)
Návrh možných témat diplomových prací:
- Může vzdušný antropogenní amoniak (NH3) ‘hnojit’ živinově chudá rašeliniště?
- Vliv aktivované imunity na produkci vápníku a reaktivních forem kyslíku v kořenech rostlin
- Využítí dvouvláknové RNA v ochraně máku setého
- Tvorba rezistentní odrůdy máku setého proti patogenům a škůdcům
- Úloha a dynamika depozice vosku v kutikule listu
- Proč C3 rostliny trpí nedostatkem CO2 i v době globálního růstu CO2? Studie limitací pro transport CO2 v listu.
SZZ sestává z obhajoby diplomové práce a zkoušky ze tří tematických okruhů. První okruh klade důraz na všeobecné základní znalosti o biologii rostlin. Druhý okruh je zaměřen přímo na fyziologii rostlin. Oba okruhy (jak první, tak druhý) jsou povinné součásti SZZ a vychází z předpokládaných získaných znalostí v bakalářském programu. Třetí povinně výběrový tématický okruh, z kterého si student vybírá jeden pod-okruh ze tří zde uvedených, pak více souvisí se specializovanými předměty, které si studenti volí během svého magisterského studia dle svého užšího zaměření a zájmu. Tyto předměty jsou zde vyjmenovány pro každý pod-okruh.
Tématický okruh 1: Obecná biologie rostlin: Anatomie morfologie rostlin; Biologie rostlinné buňky; Evoluce a fylogeneze rostlin
Tématický okruh 2: Obecná fyziologie a ekologie rostlin: Fyziologie rostlin, Fyziologická ekologie rostlin
Tématický okruh 3:
Ekofyziologie rostlin: Populační ekologie; Stabilní izotopy v biologii
Fotosyntéza: Fotosyntéza, Bioenergetika
Signalizace v rostlinách: Fytohormony, růst a vývoj rostlin I; Imunita rostlin, Genové inženýrství rostlin
Součástí tohoto magisterského programu je i možnost absolvovat státní rigorózní zkoušku, kdy Uchazeč předkládá rigorózní práci založenou minimálně na jednom publikovaném nebo k publikaci přijatém článku ve vědeckém recenzovaném časopise, jehož je autorem nebo spoluautorem. Pokud je impaktní faktor tohoto časopisu menší než 0,3, je součástí řízení oponentura článku na základě posudku nezávislého oponenta. Druhou součástí rigorózního řízení je znalostní zkouška. Tematické okruhy státní rigorózní zkoušky spadají do oborů státní závěrečné zkoušky, ale je vyžadována hlubší znalost problematiky a klade se důraz na schopnosti znalosti aplikovat. Úspěšný absolvent rigorózní zkoušky získá titul RNDr.
Uplatnění absolventů
Kromě pokračující vědecké (akademické) kariéry (doufejme i v zahraničí) si jsme jisti, že budete mít možnost uplatnění v laboratořích (nejen zaměřených na rostliny), provozech biotechnologických firem a organizacích státní správy s působností v zemědělství, lesnictví a ochraně přírody.
Informace o přijímacím řízení
Informace o přijímacím řízení naleznete zde.
Přihláška ke studiu
Do navazujícího magisterského studia Fyziologie a buněčná biologie rostlin se můžete přihlásit elektronicky.
Kontakt
Pokud máte k navazujícímu magisterskému programu Fyziologie a buněčná biologie rostlin nějaké dotazy, neváhejte kontaktovat jeho garanta doc. Ing. Martina Jandu, Ph.D.
E-mail:
Místnost: Budova B: B349
Telefon: +420 389 032 342