• Věda a výzkum
  • Naše objevy

Jak souvisí osobnost kosmanů bělovousých s jejich reprodukčním úspěchem?

Individuální rozdíly v chování neboli osobnost jsou v současné době popsány u řady druhů živočichů od octomilek po šimpanze. Pod pojmem osobnost si lze představit, že někteří jedinci jsou například agresivnější nebo zvědavější než jiní, což jim za určitých okolností přináší výhody (např. zvědavější jedinci rychleji najdou potravu) a jindy to pro ně může být naopak nevýhodné (např. zvědavější neutečou včas v nebezpečné situaci). Mechanismy, které udržují v populacích živočichů různé typy osobností, ale stále zůstávají nejasné. A právě vztah mezi osobností a reprodukčním úspěchem či biologickou zdatností by mohl být jedním z takových mechanismů. Tento vztah je ale překvapivě málo prozkoumán u primátů, kteří přitom nabízejí rozličné sociální a reprodukční strategie.

Michaela Másílková, Martina Konečná a David Boukal z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a jejich kolegové v rámci svého výzkumu detailně prozkoumali vztahy mezi vybranými znaky osobnosti rodičů a jejich reprodukčním úspěchem u kosmanů bělovousých (Callithrix jacchus), kteří jsou oblíbeným modelovým druhem v biomedicínském výzkumu. Jde o první podobnou studii u primáta s kooperativní péčí o mláďata, tj. s podobnou strategií jaká se nachází u lidí. U kosmanů, pro které jsou typické porody dvojčat, se rozmnožuje jediný reprodukční pár, o jehož mláďata se stará celá skupina, včetně otce.

Badatelé sledovali rodiče obou pohlaví, přičemž se soustředili na pětici vybraných osobnostních znaků: Přívětivost, Asertivita, Svědomitost, Zvídavost a Trpělivost. Původně předpokládali, že páry, v nichž budou mít samice a samec podobnější osobnost, budou úspěšnější při rozmnožování. Takový vztah je známý od jiných druhů živočichů s dlouhodobými svazky a se zapojením rodičů do péče o potomky. U kosmanů bělovousých se to ale nepotvrdilo. Ukázalo se, že osobnost samic, zejména jejich Přívětivost a Zvídavost, podstatně ovlivňuje intervaly mezi porody a míru plodnosti. Naopak osobnost samců kosmanů měla na úspěšnost rozmnožování daného páru jen omezený vliv, což může být dáno i přítomností ostatních členů skupiny, kteří se starají o mláďata. Autoři studie dospěli k závěru, že různé aspekty osobnosti kosmanů do jisté míry ovlivňují jejich rozmnožování. Jejich výzkum přináší nové pohledy na mechanismy, které udržují různé typy osobností v populacích druhů s kooperativní péčí o mláďata.

Másílková, M., Boukal, D., Ash, H., Buchanan-Smith, H. M., Konečná, M. 2022. Linking personality traits and reproductive success in common marmoset (Callithrix jacchus). Scientific Reports 12: 13341.

Kontakt: Mgr. Michaela Másílková, Ph.D. (michaela.masilkova at gmail.com)

Obrázek: Kosman bělovousý, autor: Tereza Šindelářová