Skip to main content

Vliv světla na odpor mezofylu pro CO2 u buku

V časopise Plant Biology vyšel článek, ve kterém Jitka Janová spolu s kolektivem testovala možnost využití analýzy izotopového složení epikutikulárních vosků pro výpočet koncentračních gradientů CO2 v listech. Model byl testován na listech buku lesního (Fagus sylvatica), jejichž anatomie byla modulována dostupností světla (byly vzorkovány tři korunní patra vzrostlých jedinců).

Jednou z hlavních limitací fotosyntézy a tím i růstu rostliny je odpor mezofylu pro CO2. Jeho velikost ovlivňuje koncentraci COv chloroplastech, v místě karboxylace enzymem RUBISCO. Společně s odporem průduchů představuje odpor mezofylu hlavní bariéru pro transport CO2 z atmosféry do chloroplastů.

Tato metoda je inovativní tím, že zaznamenává odpor mezofylu a koncentraci CO2 v chloroplastech v čase a umožňuje rozdělení mezofylového odporu na plynnou a kapalnou fázi. Větší porozumění těmto procesům nám může pomoci šlechtit plodiny se sníženým odporem mezofylu. Takové plodiny by mohly vykazovat vyšší výnosy nebo mít při stejné rychlosti růstu lepší parametry využití vody.

Janová, J., Kubásek, J., Grams, T. E. E.,Zeisler-Diehl, V., Schreiber, L. & Šantrůček, J. (2024). Effect of light‐induced changes in leaf anatomy on intercellular and cellular components of mesophyll resistance for CO2 in Fagus sylvatica. Plant Biology.  https://doi.org/10.1111/plb.13655

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0