Magisterské studium

Molekulární a buněčná biologie a genetika

Magisterský program (vyučovací jazyk čeština)

Garant: doc. Mgr. Tomáš Doležal, Ph.D.

Studenti absolvují přednášky a praktické kurzy nezbytné pro uplatnění nejen v moderním biologickém výzkumu, ať už základním, biomedicínském či aplikovaném, ale i v praxi ve forenzních a nemocničních laboratořích. Cílem je vychovat samostatné absolventy, kteří se orientují v nejmodernějších přístupech molekulární biologie a genetiky a jsou schopni zpracovat a prezentovat výsledky vědecké práce.

Vstupní minimum
(pro uchazeče z PřF JU, pro externí uchazeče bude posuzováno absolvování obdobných předmětů)

UCH 036 Biochemie I.
KBO 012 Biostatistika
KMB 240 Genetika
KMB 245 Cvičení z genetiky
KZO 212 Vývojová biologie
KMB 023 Základy buněčné biologie
KMB 250 Molekulární biologie nebo KMB 758 Molecular Biology and Genetics I.
KMB 601 Biologie buňky II. (do roku 2016 to byly Základy buněčné biologie KMB 023)
KMB 608 Základní metody molekulární biologie

KZO/593   Molekulární fylogenetika
KMB/223  Techniky mikroskopie a analýzy obrazu pro biology

Prezentace studentů
O své práci student referuje dvakrát za studium na Semináři magisterských oborů (opatření děkana D48). Student si v daném semestru, kdy chce prezentovat, zapíše kurz KMB 180 Seminář mag. oborů genetika (garant Aleš Horák). Seminář probíhá společně pro bakaláře i magistry blokově (o termínu bude informovat garant během semestru), jeden seminář je věnován přípravě, jak dobře prezentovat, a pak podle počtu zapsaných studentů v několika blocích probíhají prezentace studentů. Zápočty z tohoto kurzu slouží jako ověření povinnosti prezentovat. Více informací zde: Prezentace magisterských studentů (v rámci KMB 180)

Státní závěrečná zkouška v magisterském oboru Molekulární a buněčná biologie a genetika

SZZ se skládá z obhajoby diplomové práce a zkoušky sestávající ze dvou okruhů, jednoho povinného a jednoho povinně volitelného.

Povinný okruh: Molekulární buněčná biologie a genetika zahrnuje obecné znalosti o fungování buňky na molekulární úrovni, expresi a evoluci dědičné informace a metodách molekulární biologie a bioinformatiky. Okruh je založen na znalostech z předmětů Cytogenetika, Epigenetika a regulace genové exprese, Populační a evoluční genetika, Bioinformatika pro biology, Pokročilé metody molekulární biologie.

Povinně volitelné státnicové okruhy:
1) Biotechnologie (založen na předmětech Bakteriální genetika, Základy biotechnologií u živočichů, Genové inženýrství rostlin)
2) Evoluční genetika (založen na předmětech Evoluční genetika živočichů, Molekulární ekologie, Evoluční genomika)
3) Molekulární genetika rostlin (založen na předmětech Biologie rostlinné buňky, Genové inženýrství rostlin Imunita rostlin)
4) Molekulární genetika živočichů a člověka (založen na předmětech Forenzní genetika a biologie, Vývojová biologie živočichů a člověka, Evoluční genetika živočichů)